Po naučných stezkách Karlovarského kraje 7.

 

Přírodní rezervace SOOS

 

Naučná stezka je zaměřená na geologii, botaniku a zoologii. To je jen strohé vyjádření obsahové náplně a témat se kterými se setkáte na naučné stezce vybudované Městským muzeem Františkovy Lázně, abychom se mohli seznámit alespoň s částí přírodní rezervace SOOS. NS je přístupná v době od 1.3. do 15.11. a pouze se vstupenkou, která však platí i do dalších expozic Městského muzea Františkovy Lázně. Vcházíme tedy na zatím jedinou zpoplatněnou naučnou stezku v Karlovarském kraji.

 

Autem, na kole, pěšky a nebo vlakem se lze bez problému dostat téměř až k pokladně. Dva kilometry dlouhá trasa stezky je upravená pro pěší turisty a imobilní (vjezd na kole není dovolen), vede z části po dřevěných vyvýšených chodnících a od poslední zastávky po upravené cestě s občasným silničním provozem. Dřevěný chodník je nově opravený                 a pohybujeme se tedy v nenáročném, rovinatém terénu bez možnosti ztráty směru. Procházka nám zabere asi 1 hodinu.

 

Naučné tabule umístěné u jednotlivých zastávek na trase není potřeba opisovat, přesto, myslím, neuškodí uvést alespoň témata:

č. 1 Geologická mapa, Hydrologická mapa, Profil Chebské pánve.

č. 2 Sooská kotlina, Plán NPR SOOS.

č. 3 Císařský pramen.

č. 4 Fauna – živočichové v rezervaci.

č. 5 Profil ložiska křemeliny – křemelinový štít.

č. 6 Mofety (Profil Sooské kotliny v prostoru mofet).

č. 7 Slanomilná flora v rezervaci.

č. 8 Rašeliništní květena.

č. 9 Pramen Věra (Plán pramenné oblasti SOOS, Profil vzniku pramenů v SOOSu, Plán vzniku  

       pramenů v Chebské pánvi).

 Návrat od poslední zastávky je po komunikaci s občasným provozem, kolem železniční zastávky Nový Drahov na žel. trati Tršnice – Luby. 

Součástí prohlídky jsou i další tabule a expozice mimo samotnou stezku (plán expozic u parkoviště, záchranná stanice pro poraněné dravce, expozice dinosaurů, expozice muzea v budově, kde je nově otevřena výstava ptáků).

 Do kolonky ostatních informací patří ještě údaje o dostupnosti: můžeme, jak bylo výše uvedeno zvolit kterýkoli z běžných druhů přesunů - vlakem z Tršnic (žel. trať 144), po silnici autem od Chebu, Fr. Lázní nebo Kynšperka nad Ohří, pěšky i na kole po červené pěší značce z Chebu (14 km) nebo z Fr. Lázní (6,5 km).

 A ještě tip na závěr:

V lese za osadou Kateřina je několik přírodně zajímavých jezírek vzniklých po těžbě kaolinu (možné koupání na vlastní nebezpečí). Přístup je stejnou cestou, po které se NS vrací do místa začátku, ale od zast. č. 9 (pramen Věra) opačným směrem.

Lesní cesta za Kateřinou pak pokračuje kolem depa úzkorozchodné železnice do osady Zelená (hrázděný statek s vystavenou mlátičkou ze 30. let 20. století a další zemědělským nářadím) a do Skalné (hrad Vildštejn, hrázděná architektura). Od zastávky Nový Drahov je to do Skalné přibližně 6 km. K širší orientaci vám dobře poslouží turistická mapa KČT č. 1 Ašsko a Chebsko.

  

Ladislav Zoubek

KČT Karlovarský kraj, oblastní výbor