Naučné stezky Karlovarského kraje

 

Poznejte přírodní, geologické a hornické zajímavosti Karlovarského kraje.

Tématický turistický odznak  

Motto:

Utrhl jsem květinu – zvadla. Chytil jsem motýla – zahynul.

Došel jsem k poznání, že je třeba lásku k přírodě vyjádřit jinak.

  Návštěva naučných stezek má návštěvníku dát především radost z pobytu v přírodě, z vnímání jejích rozmanitostí a krás, radost z objevů dosud nepoznaného či dokonce netušeného. O to všechno nás často a čím dál více připravuje rozvoj technické a konzumní společnosti a pro mnohé z dnešních lidí jsou tyto „malé“ radosti stále vzácnějším a vyhledávanějším kořením života.

 

Záznamník TTO si neklade za úkol obsáhle popisovat v něm uvedené NS. Chce Vám poskytnout ucelený přehled o existujících stezkách a podat o nich základní informace a sdělit potřebné údaje pro  naplánování výletu. Ukojit zvědavost, lačnost po poznání a získat podrobnosti o daném místě, to už je úkol pro každého, kdo se na naučnou stezku vydá. Počítáme i s průběžnou aktualizací v závislosti na vzniku nových naučných stezek, hlavně v návaznosti na projekt Česko-bavorského geologického parku.

 

Podmínky pro splnění odznaku

Projít uvedené naučné stezky, místa a místní okruhy s naučnými tabulemi, získat o návštěvě požadované potvrzení a s plným záznamníkem se přihlásit se o odznak na adrese Ladislav Zoubek, Husitská 2053/1, 356 01 Sokolov, e-mail: zoubek@gymso.cz, mobil: 608 136 720 (textovou část záznamníku obdržíte tamtéž, ale bude i ke stažení na www.kr-karlovarsky.cz). Sledujte také www.koralky.cz. Cena je dvousložková: odznak 35 Kč (platí se až po splnění) + kopírování textové části záznamníku pro ty, kteří nemají přístup na internet.

 

Klub českých turistů Krušné hory Sokolov, 2004

  ----------------------------------------------------------------------------------------------

Po naučných stezkách Karlovarského kraje 1.

 Naučné stezky nabízejí poznání i odpočinek

 

Naučné stezky se staly osvědčenou formou poznávání národních parků, chráněných krajinných oblastí, přírodních rezervací i jiných chráněných území. Naučné stezky jsou také vítaným pomocníkem pro snahy o rozvoj turistiky a cestovního ruchu v regionech, ve kterých jsou zřízeny.

 

Turistická veřejnost dobře zná bílý čtverec se zelenou úhlopříčkou – značku naučné stezky (NS). Ty jsou zakreslovány do turistických map, uváděny v turistických průvodcích, často se o nich píše v odborných i zábavných časopisech či novinových periodicích, které mají rubriku věnovanou přírodě či turistickým zajímavostem. Sami turisté se v čím dál větší míře ptají na existenci naučných stezek v oblasti, kterou se rozhodli navštívit. S potěšením můžeme konstatovat, že změna společenských ani ekonomických poměrů se zájmu o tuto formu přírodně a kulturně poznávací činnosti příliš nedotkla. Stále jsou vítány stezky vedené přírodně i kulturně zajímavými územními oblastmi, v terénu vyznačené a vybavené výkladovými tabulemi na místech zastávek tam, kde lze dobře pozorovat zajímavé či pozoruhodné přírodní nebo i jevy. Nezřídka dokáže návštěva NS vzbudit u návštěvníka – turisty iniciativu k ochraně přírodních i kulturních krás, a to nejen v prostředí prázdninového či víkendového pobytu. Co si s sebou návštěvníci NS odnášejí do každodenního života jsou impulsy k péči o naše každodenní přírodní a životní prostředí.

 

Zmíněné poznávání, má návštěvníku NS dát především radost z pobytu v přírodě, z vnímání jejích rozmanitostí a krás, radost z objevů dosud nepoznaného či dokonce netušeného. O to všechno nás často a čím dál více připravuje rozvoj technické a konzumní společnosti a pro mnohé z dnešních lidí jsou tyto „malé“ radosti stále vzácnějším a vyhledávanějším kořením života.

 

V podmínkách Karlovarského kraje, který má rozvoj cestovního ruchu a vše, co s tím souvisí (tedy i ochranu přírodních a kulturních krás), jako jednu z priorit, má existence funkčních NS nemalý význam. Návštěvníci kraje i jeho samotní obyvatelé začínají vnímat jako oázu klidu a odpočinku nejen oblast Slavkovského lesa ve středu lázeňského trojúhelníku, ale také příhraniční oblasti Českého lesa a Krušných hor. Hledají sportovní vyžití, zajímají se o historii kraje, měst a obcí, možnost aktivního odpočinku a to vše jim lze nabídnout i prostřednictvím naučných stezek.

V dalších pokračováních vám chci poskytnout ucelený přehled o existujících stezkách u nás v kraji tak, podat o nich základní informace a potřebné údaje pro  naplánování výletu. Ukojit zvědavost, lačnost po poznání a získat podrobnosti o daném místě, to už je úkol pro každého, kdo se za naučnými stezkami vydá. Osobně mi ale jedna návštěva nestačila a určitě se s odstupem času budu snažit vracet.

 

Snad zvýšený zájem o NS v kraji přispěje k nalezení zdrojů pro opravy a nové vybavení již existujících NS, které jsou těžce průchodné, kterým chybí vybavení informačními tabulemi a někdy i samotné značení i k rychlejšímu vybudování naučných stezek nových.

 

Nashledanou na některé z naučných stezek v Karlovarském kraji.

 

Ladislav Zoubek

KČT Karlovarský kraj, oblastní výbor