Archeologové našli už dříve na úpatí kopce Vladař u Žlutic unikátní dřevěné roubené konstrukce, ty sloužily jako obvodové hráze cisterny, kterou Keltové vybudovali před dva a půl tisíci lety. foto: Václav Šlauf, MF DNES | |
.
Prohlédni fotky
|
"Jde o zcela unikátní nález co do rozsahu v evropském, ne-li ve světovém měřítku," uvedl koordinátor přírodovědeckých analýz Archeologického ústavu Akademie věd Petr Pokorný.
HORA VLADAŘStolová hora Vladař leží u Žlutic v západních
Čechách. |
Archeologové nasadili podle ředitele ústavu Luboše Jiráně celou plejádu datovacích metod, především přírodovědeckých, aby rekonstruovali kulturní historii Vladaře.
To rozlišilo dvě skupiny dřevěných konstrukcí. Pro jednu byly použity relativně mladé a rychle rostoucí stromy, pokácené nedlouho po roce 480 před naším letopočtem, trámy komory byly zhotoveny ze starých a pomalu rostoucích dubů pokácených krátce po roce 463 před naším letopočtem.
Vědci využijí podle Pokorného především usazeniny z nádrží na Vladaři a z rašeliniště, které letos objevili nedaleko hory. Rašeliniště je ideálním přírodním archivem, který dokonale konzervuje informace o vývoji okolní krajiny a o zásazích člověka. Využitelné z usazenin jsou rostlinné zbytky, hlavně pylová zrna, zbytky živočichů a rostlin i uhlíky ze dřeva.
"Umožní rekonstruovat vývoj okolí Vladaře 10 000 let do minulosti," uvedl Pokorný.
Trámy bude konzervovat specializované pracoviště Muzea archeologie a historie ve švýcarském Lausanne, protože podobně vybavená laboratoř v České republice neexistuje. Nejdelší trám je dlouhý 520 centimetrů s průměrem 20 krát devět centimetrů. Do Švýcarska je archeologové odvezou 26. října.
Konzervace potrvá zhruba rok a poté se trámy vrátí do Čech. Do dvou let budou vystaveny spolu s výsledky výzkumu hradiště, slibují archeologové.
Kromě dubových trámů archeologové na kameny dlážděném dně cisterny i ve vrstvách její výplně nalezli keramiku z pozdní doby halštatské a časné doby laténské, zvířecí kosti a množství opracovaného dřeva, například prkna s otvory pro čepy na každém konci nebo oválnou dřevěnou mísu, dvě menší dřevěné nádoby a zbytky pleteného košíku. Dřevěné nálezy z pravěku jsou vzácné.