(autor
Josef Majnek, poslední aktualizace - léto 2006)
Rotavské čedičové varhany - přírodní památka
Nachází se na silnici mezi horní
částí Rotavy a Šindelovou.
Za dětským táborem rozcestí žlutá/zelená - po žluté doprava, po 500 m
na rozcestí
opět doprava cca 1,3 km (cyklotrasa 2045).
Obec s unikátním
výskytem meteorologických abnormalit.
měřící stanice ČHMÚ pana Rudolf Kovaříka
http://www.volny.cz/ou_sindelova
Vysoká pec v Šindelové
Objekt bývalé železárny
- technická kulturní památka - vysoká pec - 350 m. od obecního úřadu
směrem na Rotavu po levé straně
Šindelová - Vichřici Emma nepadly za oběť jen střechy a lesy, ale také jedna kulturní památka: objekt bývalé železárny - vysoká pec v Šindelové na Sokolovsku.
„Zřítil se celý kamenný štít - trojúhelník se základnou dlouhou asi osmnáct metrů,“ upozornil včera obyvatel Šindelové Rudolf Kovařík.
MF DNES pak informovala památkáře. „Zatím se tato zpráva ke mně nedostala. Beru ji jako podnět a nechám ji prověřit památkovým orgánem v Kraslicích,“ slíbil ředitel Národního památkového ústavu v Lokti Roman Procházka. Podle něho je vysoká pec v Šindelové už dlouho ve špatném stavu. Jejím majitelem je soukromá firma, která skončila v likvidaci.
Vysoká pec byla spolu se třemi hamry, pocínovnou, slévárnou a válcovnou součástí největší železárny v kraji vybudované v roce 1839. Základ pece je ale pravděpodobně starší - z 18. století. Válcovnu jemného plechu poháněla tři velká mlýnská kola a první parní stroj v českých zemích (druhý největší v Rakousku-Uhersku).
Poprvé se tu používalo pozinkování plechů místo cínování. Poprvé se tady zpracovávala struska při výrobě tvárnic. Od roku 1920 dodávaly železárny i elektřinu širokému okolí. Na konci dvacátých let minulého století tu pracovalo 920 zaměstnanců. Nyní v Šindelové bydlí přibližně 270 stálých obyvatel.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj
(klikni
pro zvětšení)