Po stopách J. W. Goetha - Krásný Dvůr


 www.krasnydvur.cz

Náš tip: prohlídka zámku a nádherného anglického parku
Známý také z natáčení "Básníků"

Z Kadaně do Podbořan projedete Roklí, Pětipsy a Širokými Třebčicemi. Krajina rovinatá, s vesničkami, kam vedou úzké, občas neuvěřitelně rozbité a úzké silnice. V Třebušicích, tentokrát Vysokých odbočíme doprava. Do Krásného Dvora zbývají dva kilometry.

Zámek s parkem stojí na okraji vsi. Ale i kdyby jste snad Krásným Dvorem jen projížděli, nad hájkem spatříte se vypínat novogotický chrám. Původně rozhlednu. Minout nelze!

Kdysi tady kmitaly kočáry rakouského císařského rodu. Jezdila sem elita známá z hodin dějepisu na základní škole. Johann Wolfgang Goethe, který prý nevynechal jedinou příležitost být na blízku milované Ulryce, bydlící na zámku ve Třebívlicích.a také kníže Metternich a kněžna Zaháňská. Je-li pravda, co občas literární historikové tvrdí, možní rodiče Boženy Němcové ...

Ale pojďme trochu do historie - Krásný Dvůr nepřinášel jen štěstí:

Celá vesnice, tvrz i dva mlýny patřily kdysi rytíři Václavu Pětipeskému. Poněkud příliš však nesouhlasil s císařem Ferdinandem Prvním a 22. srpna 1547 popraven. V 16. století zde bývaly ???dvě tvrze hořejší a dolní; z této zachovaly se zbytky příkopů u mlýna, onako park stával na místě nynějšího zámku na vyvýšeném místě a podle toho potoka hořejšího,“ podává středoškolský profesor a proslulý hradolog August Sedláček. To vše získal Jan mladší Mašťovský z Kolovrat a vystavěl na místě dnešního zámku renesanční vilu. Poslechneme si však krásně starobylý jazyk pana profesora ještě jednou: ???Dolejší tvrz čili Starý Krásný dvůr s příkopem, dvorem poplužným, ves celou s mlýnem náchlebním, v příkopě a druhým mlýnem kmetcím pode vsi prodal Jan ...“ roku 1572 Albrechtu Novohradskému z Kolovrat. Před třicetiletou válkou se majitelé střídali. Kdovíjaké štěstí však místo nepřineslo nikomu, ani Šimonu Ondračskému z Ondrače, neboli Údrče, který pojav vdovu Marii i se zámkem za manželku, zase příliš sympatizoval s povstáním českých stavů proti císaři Ferdinandu Druhému a po bitvě na Bílé hoře o statek přišel. Poněkud zadlužený konfiskát získal Václav Michna z Vacínova a pak už od roku 1649 nastupují Černínové, kteří zde vydrželi až do roku 1945. Neměli to však pranic jednoduché a než mohl pan profesor napsat ???Nádherný zámek, jehož blízké okolí r. 1783 přičiněním umění milovného hraběte Jana Rudolfa Černína nad míru ozdobeno a okrášleno jest,“ uplynulo dosti času i potu dělníků.

... a park ...

... Je v Krásném Dvoře to zajímavější. Za zásadní úpravy může uměnímilovný hrabě Jan Rudolf Černín. A že se mu dílo zdařilo, je patrné na první pohled.

Tehdy doznívala sláva francouzských parků, které krajinu modelovaly, snažily se jí poručit, kde má co být a jak vypadat. Vznikaly různé terasy, dlouhé aleje. Pak přicházeli stavitelé, kteří se snažili s krajinou domluvit, jen malinko vyzdvihnout rybníčkem, můstkem, altánkem, jeskyňkou tam, kde to zmíněná příroda poněkud nedotáhla. A trochu romantismu v podobě orientálních pavilonů, pagod také nebyl na škodu. Na starých rytinách parku nalezneme vysoký vodopád, dnes leda místo, kde tekl.

Hrabě Černín měl na to, svěřit dílo odborníkům. Sám odjel ???na zkušenou“ do Anglie, prý i se svým zahradníkem Födischem. V roce 1783 začali, využili starou bažantnici i údolí, zejména pravý břeh, potoka Lesky, který přitéká z Doupovských hor. O deset let později bylo hotovo.

Vznikl nejstarší park ve stylu anglického tradice u nás a stavitel průhonického parku, hrabě Arnošt Emanuel Sylva-Taroucca, se jezdil do Krásného Dvora inspirovat.

Vklouzneme do parku hned pod zámkem. Dole se leskne Podzámecký rybník, za námi ve svahu je téměř zřícený vchod do tajné jeskyně a také malebný pohled na zámek. Za mostkem se tyčí impozantní Goethův dub. I strom je velikánem ve své kategorii. Jeho věk se odhaduje na 800 až 1000 let a obvod kmenu tomu odpovídá. Více než devět metrů. A to jsou ještě v parku další úctihodné duby. Nejsou však starší než pouhých pět set let ...

Zbývá Panův Templ, Čínský chrám, poustevny, Goethův pavilon. Gloriet inspirovaný stavbami z francouzských zahrad, rozhledna ve stylu novogotické věže, dnes opravená a uzavřená. Dlouhá louka hostí golfisty, čemuž lze přihlížet (z patřičné vzdálenosti) ze sedla koní.

Za druhé světové války tady býval později popravený Joachim von Ribbentrop, Hitlerův ministr zahraničí ...

Zámek je otevřený od dubna do října, ale park je přístupný volně. Krásný v kterékoli době. V zimě zde budou i stezky na běžky ...

Richard Grégr